Електронни версии на алманасите „ФантАstika

Човешката библиотека е общност от читатели и творци, в която книгите градят мостове между хората. В периоди като този се нуждаем от дори повече свързаност и съпричастност, затова Човешката библиотека и Дружество на българските фантасти „Тера Фантазия“ създадоха и публикуваха електронни версии на алманасите „ФантАstika“: общо над 3000 страници с обнадеждаващи и зареждащи погледи към бъдещето.

„ФантАstika“ излиза от 2008 г. и е носител на европейската награда Еврокон за фантастична периодика. Както подсказва двуазбучното му заглавие, той гради мостове между Изтока и Запада – на страниците му се срещат български и чужди автори: Величка Настрадинова и Питър Бийгъл, Иван Ефремов и Николай Теллалов, Йоан Владимир (Ангелина Илиева) и Вячеслав Рибаков, Кори Доктороу и Григор Гачев, Мария Спирова и Майкъл Суонуик, Рей Бредбъри и Валери Петров, Евгений Лукин и Геновева Детелинова, Красимир Георгиев и Теодор Стърджън, Велко Милоев и Дъглас Смит, Джон Варли и Стефан Кръстев, Дейвид Брин и Светослав Славчев, Елена Павлова и Сергей Лукяненко, Сергей Другал и клуб „Светлини сред сенките“... А в рубриките на алманаха си подават ръка всички въплъщения на градивното фантастично: в литературата, киното и телевизията, музиката, изящните изкуства (представени със стотици пълноцветни илюстрации) и видеоигрите, науката, прогностиката и футурологията.

За повече мостове

ChoBi koritsi 1

Човешката библиотека е общност от читатели и творци, в която книгите градят мостове между хората. В периоди като този се нуждаем от дори повече свързаност и съпричастност, затова Човешката библиотека припомня, че електронните ѝ издания се споделят безплатно.

Едноименната поредица „Човешката библиотека“ до момента включва 33 книги. Тридесет от тях са от български автори, сред които участват Величка Настрадинова, Атанас П. Славов, Николай Теллалов, Калоян Захариев и творчески клуб „Светлини сред сенките“. Всички издания са подбирани според мечтата, дала тласък на поредицата:

„… да събере между кориците си топли текстове, без да се бои от различия в жанрове и теми. Всяка от избраните книги таи силата да ни направи по-чувстващи, по-копнеещи и способни да видим света през очите на другия. Всяка ненатрапчиво ни насърчава да откриваме и сбъдваме онова, за което мечтаем, да бъдем по-волни и безстрашни в самото мечтаене. И, когато затворим последната страница, да сме станали по-топли – вътре в нас, към околните хора, към целия свят: да сме станали по-човечни.“

Oсми Копнеж за растящо творчество

Общността на Човешката библиотека, творчески клуб „Светлини сред сенките“ и Ателие за българска детска литература „Горната земя“ канят всички, без ограничения във възрастта, да участват в осмия ежегоден Копнеж за растящо творчество.

Копнежът е отворен към всеки, който пише на български език. Тази година той е посветен на Величка Настрадинова и е на тема „Вълшебниците сред нас“. Търси се преди всичко художествена проза - разкази, приказки и откъси от по-дълги текстове, с обем 2000 - 9000 знака. Копнежът приема и стихотворения, есета, пиеси и жанрови хибриди, вдъхновени от темата.

Крайният срок за участие е 31 декември 2019, а пълните условия са описани в Човешката библиотека.

Отличените автори ще бъдат обявени през февруари. Наградите включват публикация в електронен сборник, който ще се разпространява с благотворителна цел в подкрепа на Величка Настрадинова, както и книги (електронни и хартиени).

KzRT 2019 3

По пътя към...

По пътя към...Сборникът „По пътя към...“ е първата книга на Георги Атанасов – и тридесет и втората в поредица „Човешката библиотека“.

„По пътя към…“ е пътешествие. Едновременно навътре към себе си и навън, към Вселената. Разказите вътре са колкото разнолики, толкова и подчинени на една обща нишка: стремежа да надникнат отвъд всекидневното, да надвият рутината, да ни тласнат да преоткрием необятните светове във и около нас. Да ни разбудят и разтърсят. Да разтворят очите, умовете и сърцата ни, за да поемем и ние, всеки по своя Път.

Георги Атанасов изследва множество творчески форми, от класическа приказка през магически (или съвсем реален) реализъм до закачки в духа на Луис Карол. Той размива границите между реалност и фантазия, съществуващо и пожелателно. За да ни открие не просто един, а цял лабиринт от пътища. Къде ли ще ни отведат те?

Конкурс „Изгревът на следващото“

Конкурс „Изгревът на следващото“

Дружеството на българските фантасти „Тера Фантазия“ и общността на Човешката библиотека канят всички автори да участват във втория конкурс „Изгревът на следващото“.

В момента се провежда не един конкурс за български художествени текстове, но този е единственият, който има за тема възможното движение към позитивно бъдеще. Днес, в епохата на ширещи се антиутопии и безкритично катастрофично мислене, се изисква истинска интелектуална смелост, за да потърсим формите за Изхода. Смелост да допуснем, че Човешкият дух е в състояние да намери пътя си към по-високото ниво, интелект да си го представим и талант да го защитим художествено.